Нова форма речовини може бути за межами періодичної таблиці
18 Червня , 2018
ШІ навчився “уявляти” простір по одній картинці
19 Червня , 2018

Запрограмовані нанороботи з ДНК-орігамі успішно боряться з раковими пухлинами

Вчені з університету арізони (Arizona State University, ASU), працюючи спільно з дослідниками Національного центру нанонаук і технологій (National Center for Nanoscience and Technology, NCNST) китайської Академії наук створили і запрограмували особливим чином нанороботів на основі ДНК-орігамі, які призначені для боротьби з раковими злоякісними пухлинами. Ці нанороботи здатні як нести на собі корисний вантаж лікарських препаратів, так і викликати локальні блокування кровопостачання тканин пухлин, що призводить до загибелі злоякісних тканин і зменшення розмірів пухлин.
“Ми розробили першу повністю автономну автоматизовану наносистему на основі ДНК, яка призначена для різносторонньої терапії онкологічних захворювань” – розповідає професор Хао Ян (Hao Yan), – “Одна і та ж технологія може бути використана для боротьби з різними типами раку, адже кровоносні судини, “годують” пухлини, які по суті, не залежать від типу захворювання”.
Кожен наноробот являє собою плоску “пластину” ДНК-орігамі, розміром 90 на 60 нанометрів. На поверхні цієї пластини розміщено кілька молекул ферменту під назвою тромбін, ферменту, який відповідає за згортання крові. Саме цей фермент є “бойовою зброєю” наноробота, він змушує згуститися кров і заблокувати кровотік, що призводить до смерті тканин пухлини.
Після розміщення молекул ферменту, як правило, чотирьох, на поверхні пластини наноробота, ця пластина піддається впливу, який змушує її згорнутися трубку. І в такому вигляді ці нанороботи випускаються в кровоносну систему організму, яка страждає онкологічним захворюванням. Чутливими елементами ДНК-наноробота є спеціальні короткі відрізки ДНК, які стирчать назовні як крихітні антени. Ці молекули спрацьовують при зближенні наноробота зі злоякісними клітинами, пластина наноробота розпрямляється і фермент тромбін починає свою роботу по згортанню крові.
Ефективність даної технології була продемонстрована на декількох піддослідних гризунах, хворих на рак молочної залози, рак яєчників, рак легенів і меланому. Отримані результати поки ще не можна назвати повністю однозначними, але тварини, які отримали ін’єкцію нанороботів, прожили на 20-45 днів довше, ніж тварини, які не проходили такого лікування. “Цілком ймовірно, що найефективнішим способом боротьби з раком стане одночасне використання декількох типів ДНК-роботів, які несуть різні активні агенти і виконують різні функції” – розповідає професор Хао Ян.


Джерело

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: