Як зарядити дрон за допомогою алмазу
9 Листопада , 2018
Вчені розробили “тканинну батарею”
12 Листопада , 2018

Вчені змінять еталон кілограма, щоб уникнути катастроф

У сучасному світі, коли вчені щодня розробляють нові технології у сферах медицини, космонавтики та військової справи, навіть найменше відхилення від стандартів міжнародної системи одиниць СІ може стати причиною катастрофи. Щоб у всіх країн зберігалося єдине уявлення про вагу кілограма, довжину метра і властивості інших величин, у Франції зберігаються їх еталони, за копіями яких звіряються всі країни. Якщо еталонами метра і секунди є фундаментальні закони фізики, то для кілограма це — шматок металу. Щоб уникнути проблем, учені мають намір відмовитися від еталона XIX століття.

Актуальний еталон кілограма був створений в 1889 році. Він зберігається в штабі Міжнародного бюро мір і ваг BIPM і являє собою циліндр із сплаву платини та іридію у співвідношенні 90% на 10%. Маючи висоту і діаметр 39,17 мм, він зберігається під двома герметичними ковпачками зі скла і в публікаціях часто згадується як Le Grand K.

Le Grand K

Для можливості порівняння уявлень про кілограм між країнами, які прийняли метричну конвенцію, було створено 80 копій еталона. Їх маса порівнюється з масою еталона кожні 40 років, і було помічено, що різниця в їх масі сягає 50 мікрограмів. Навіть непорозуміння між країнами на такому рівні може стати джерелом катастрофи. Причиною виникнення різниці може бути що завгодно, наприклад, поглинання металом молекул з повітря або вивітрювання.

Щоб вирішити проблему і уникнути катастроф, 16 листопада 2018 року бюро BIPM проведе спеціальне засідання. В його рамках буде прийнято остаточне рішення про те, чи необхідна заміна нинішнього еталона більш сучасним аналогом, що не змінює свої властивості з часом.

Баланс Киббла

Очікується, що 130-річний Le Grand K буде замінений пристроєм під назвою “Ватові терези” або “баланс Кіббла” (Kibble balance). Він дозволяє створити «електронний» кілограм, маса якого пропорційна добутку струму і напруги. Завдяки йому, країни будуть знати масу кілограма з такою ж точністю, з якою вимірюється постійна Планка. На жаль, для встановлення пристрою в лабораторіях країн-учасників метричної конвенції потрібно буде багато часу через його високу вартість.

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: