Вчені отримали перші практичні підтвердження переваги квантових комп’ютерів над класичними
24 Жовтня , 2018
Безпілотник Volerian зможе літати без пропелера і реактивної тяги
24 Жовтня , 2018

Вчені пророкують «еру нескінченних злив і повеней»

Подальше зростання середніх температур на Землі призведе до різкого почастішання потужних злив і пов’язаних з ними повеней, масштаби і сила яких значно занижуються поточними прогнозами. До такого невтішного висновку прийшли фізики, що опублікували статтю в науковому журналі Nature Communications.

«Ми намагалися розкрити фізичні механізми, що пояснюють те, чому повені і зливи стали відбуватися настільки часто по всій Землі.

Ми знали, що екстремальні явища стануть відбуватися частіше в майбутньому, і що нам потрібно зрозуміти, що треба зробити для захисту від них. Наші розрахунки дозволяють підготувати подібні прогнози», — заявив Цзябо Інь з університету Уханя (Китай).

Одним з наслідків глобального потепління вважаються так звані «екстремальні погодні явища» — періоди аномальної спеки взимку або холоду влітку, хвилі спеки, тижневі проливні дощі або нескінченні посухи.

Як сьогодні вважають вчені, в майбутньому, у міру подальшого розвитку глобального потепління, частота таких явищ буде тільки зростати, і вони стануть охоплювати всі великі території.

Це призведе до різкого збільшення смертності: кожен зайвий градус спеки влітку буде підвищувати кількість померлих на п’ять відсотків.

У минулому році, як виявили австралійські екологи, подібні хвилі спеки «зварили» кілька тисяч летючих мишей, які живуть у лісах на заході континенту, а в цьому році – викликали масову загибель риби біля берегів Каліфорнії.

Інь і його колеги зацікавилися тим, з чим пов’язано почастішання подібних екстремальних явищ і які фізичні механізми відповідають за появу «нескінченних» дощів, несподіваних потопів, постійної спеки та інших погодних явищ, з якими раніше люди зустрічалися дуже рідко.

Фізиків цікавила робота так званого циклу Лоренца – кругообігу енергії в атмосфері і пов’язаного з ним процесу перетворення потенційної енергії тепла в кінетичну енергію повітряних мас.

Вперше цей зв’язок відкрив і описав математично, відомий американський метеоролог Едвард Лоренц, автор «теорії хаосу» і винахідник терміну «ефект метелика».

Вчені давно сперечаються про те, як глобальне потепління впливає на цей «кругообіг», робить зростання температур більш нестабільним і як на нього впливає те, що атмосфера починає запасати в собі більше енергії.

Інь і його колеги спробували дати відповідь на обидва ці питання, проаналізувавши дані, які метеорологічні станції, розташовані у всіх куточках світу, збирали останні півстоліття.

Ця інформація допомогла вченим вивести набір формул, що дозволяють приблизно передбачити те, як зміниться ситуація в майбутньому, якщо температури продовжать зростати, і при цьому враховують вплив флуктуацій температур на «кругообіг енергії».

Використовуючи ці викладки, фізики прорахували те, наскільки сильно почастішають повені і зливи в найближчі роки.

Їх розрахунки показали, що поточні кліматичні прогнози значно занижують частоту появи «раптових» повеней, пов’язаних з різким підвищенням рівня опадів у певні дні і місяці.

Це заниження, як відзначають вчені, пов’язане не лише зі зростанням температур, але і з низкою антропогенних факторів, у тому числі з вирубкою лісів і з змінами у характері використання земельних ресурсів.

Найсильніше подібні повені торкнуться Північну і Західну Європу, північ США та південь Канади, а також південні регіони Китаю.

В деяких регіонах, як відзначають вчені, частота злив і повеней буде підвищуватись на 40% на кожен додатковий градус спеки.

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: