Kreisel переробила Porsche 910 в електромобіль (відео)
12 Квітня , 2017
Електрокари «Рено» надійдуть у продаж в містах України з другої половини 2017-го
12 Квітня , 2017

У НАСА починаються випробування робототехнічних пристроїв, призначених для злому “панцира” крижаних планет-супутників у Сонячній системі

В той час, як марсоходи продовжують пошуки води та її слідів на поверхні Червоної Планети,  в Сонячній системі є кілька крижаних планет-супутників, які тільки і чекають того, коли ж люди зберуться відвідати їх не дуже гостинну поверхню. Звичайно, пілотовані місії на Титан і Європу поки ще знаходяться в гіпотетичній стадії, але фахівці НАСА вже почали працювати з технологіями, які в майбутньому дозволять автоматизованим пристроям пробитися крізь кілометри льоду, який покриває моря і океани на цих невеликих планетах.
Завдяки проведеними спостереженнями, вчені з’ясували, що товщина льоду, що покриває поверхню океану Європи, становить від 10 до 20 кілометрів. Жодна з існуючих нині технологій не дозволить пробитися крізь таку товщу, не кажучи про те, що це все буквально “купається” в радіації, що випромінюється Юпітером.
Технології, які в майбутньому дозволять пробитись крізь крижаний панцир, розробляються і випробовуються в рамках проекту під назвою Ocean Worlds Mobility and Sensing. “Автоматизованим системам доведеться діяти в умовах кріогенних температур, в умовах складної пересічної місцевості”, – розповідає Харі Наяр (Hari Nayar), учасник програми з боку Лабораторії НАСА з вивчення реактивного руху, – “Крім цього, пристрої постійно або періодично будуть піддаватись впливу високого рівня радіації, що буде вимагати використання спеціальних захисних засобів”.
В даний час,  в рамках програми Ocean Worlds Mobility and Sensing проводяться випробування двох систем, один, призначений для досліджень на поверхні, і другий – для проведення глибокого буріння. Система для досліджень поверхні буде мати “кігті” із гарячими кінцями, які можуть зануритись в лід і забезпечити достатню стійкість бурової платформи. Ця невелика бурильна установка зможе проникнути в товщу льоду на невелику глибину, діставши звідти зразки, які будуть вивчені бортовою лабораторією космічного апарату.
Так як спусковий модуль навряд чи вдасться посадити в безпосередній близькості від жерла водяного гейзера, дослідники розробляють роботизовану руку, на кінці якої буде закріплена мініатюрна бурова установка. Ця рука зможе взяти зразки на відстані до десяти метрів від місця посадки модуля. А якщо і цього буде недостатньо, то в діло може піти розроблювальний зараз снаряд-зонд, яким можна “вистрілити” на набагато більшу відстань.
Для реалізації глибинного крижаного буріння зараз розглядається варіант,  свого роду,  ядерного теплового “ножа”. Цей ніж, який представляє собою джерело тепла на базі одного з ізотопів плутонію, буде плавити лід, а отримана вода буде відкачуватись на поверхню за допомогою спеціального насоса. Крім ядерного джерела тепла фахівці НАСА розглядають варіанти використання перегрітої водяної пари або світла потужних лазерів.
Все перераховане вище існує зараз у вигляді примітивних дослідних зразків, функціональність яких дуже і дуже далека від бажаної. І ці зразки можуть почати отримуяати певну форму після того, як нам стане більш-менш відомо, з чим насправді доведеться зіткнутись на поверхні Європи. А часткову відповідь на це питання учені планують отримати в ході реалізації майбутньої місії під назвою Europa Clipper.

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: