Китай запускає першу в країні лінію з випуску твердотільних батарей
25 Листопада , 2018
Відкрита дешева технологія перетворення CO2 в пластик, будматеріали і навіть медикаменти
26 Листопада , 2018

Технологія видобутку «палаючого льоду» зможе вирішити енергетичні проблеми Японії і не тільки

Японські вчені спільно з американськими геологами і енергетиками запускають проект з розробки запасів гідрату метану під вічною мерзлотою. Місце його проведення – Аляска, регіон Норт-Слоуп. Це найпівнічніша, негостинна і далека частина даного штату, але тим краще. Тут можна проводити амбітні експерименти без ризику для населення, чого позбавлені японці у себе вдома, тому вони готові щедро інвестувати в проект.

Японія – країна без енергетичних природних ресурсів, найбільший світовий імпортер вуглеводнів. У той же час японські острови буквально оточені покладами гідрату метану, відомого як «палаючий лід». Це комбінація з води і газу, яка утворилася під тиском величезної маси води і температури близько 0 градусів. Варто піднести до жмені такого льоду сірники і він почне не просто танути, а спокійно горіти, як звичайний метан. А черпати речовину можна прямо з морського дна, де його надзвичайно багато.

Проблеми починаються, коли постає питання про промисловий видобуток гідрату. Він вкрай нестабільний, і якщо витягувати сировину на поверхню відразу кубометрами, напевно трапиться витік газу. Неможливо витягнути з грунту тонни гідрату, не розгубивши сам газ і не зруйнувавши структуру дна. А мова йде про сейсмоактивний регіон, і рукотворні цунамі додатково до щорічних природних катаклізмів нікому не потрібні. У японських вчених є напрацювання щодо вилучення метану, але у них немає майданчика для експериментів.

Гидрат метанаГідрат метану

Аляска з її вічною мерзлотою може стати відмінним полігоном. Вже доведено, що найкраще подавати тепло всередину свердловин, розтоплювати там гідрат і відкачувати на поверхню тільки метан. Технології не дуже складні, завдання доставки обладнання в крижану пустелю і пошуку відповідних джерел енергії теж можна вирішити. Питання в іншому – що робити, якщо задум увінчається успіхом?

Перенести наземну бурову станцію на морське дно без нових масштабних досліджень і доробок все одно не можна — а це питання політики і суспільної довіри. Вільно видобувати на Алясці газ США японцям точно не дозволять. Звичайно, американці і самі можуть перейти від розробки сланців до освоєння гідрату метану, використовуючи японські технології. Особливо, якщо врахувати, що саме в горючому льоді міститься майже третина всього вуглецю в корисних копалинах на Землі, решта – це нафта, вугілля і газ. Але, знову ж таки, поки немає методів промислового видобутку гідрату метану, абсолютно незрозуміло, чи вигідно це буде з економічної точки зору в порівнянні з традиційним газовидобутком.

Джерело

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: