Математики виявили задачу, яку штучний інтелект не здатний вирішити принципово
15 Січня , 2019
У 2021 році ВМСУ отримають ракетні катери “Лань”
15 Січня , 2019

Смартфон може стати ефективним дозиметром радіації в разі ядерної катастрофи

У разі ядерної катастрофи персональну електроніку можна буде використовувати в якості надійних дозиметрів радіаційного зараження, повідомляє Science News з посиланням на роботу вчених з Університету штату Північна Кароліна, яка буде опублікована в лютневому випуску журналу Radiation Measurements. У кожному персональному мобільному пристрої, чи то звичайний телефон, смартфон, фітнес-трекер, смартгодинник і т. д. використовується певний керамічний діелектрик, який під впливом високих температур починає світитися. Аналіз цього свічення дозволяє визначити прогнозовану дозу радіації, яку міг отримати власник пристрою.

Найцікавіше, що метод дозволяє визначити дозу радіаційного зараження протягом лише декількох годин, в той час як звичайний аналіз крові в таких випадках може вимагати кілька тижнів, пояснює співавтор дослідження, інженер-ядерник Роберт Хейс з Університету штату Північна Кароліна. Можливість швидкої оцінки ризику радіаційного зараження і зазвичай подальшої радіаційної хвороби дозволить своєчасно прийняти необхідні заходи лікування, додають вчені.

Коли радіація проникає крізь керамічні компоненти (конкретно SMD-резистори, саме про них мова), вона перебудовує розподіл електронів на дефектах кристалічної структури кераміки. Якщо потім кераміку нагріти до сотні градусів Цельсію, вона починає світитися. Хвилі світла всередині цієї люмінесценції містять інформацію про розподіл електронів в матеріалі. З аналізу цієї інформації вчені можуть визначити, яка саме доза радіації викликала цей перерозподіл електронів.

Хейс разом з колегою Райаном О Марою з того ж університету провели експеримент, який показав ефективність розробленого ними методу визначення радіаційного зараження. Вони опромінили SMD-резистори радіацією 0.005, 0.015, 0.03, 0.06, 0.125, 0.25 і 0.5 грей (одиниця дози опромінення, 1 Дж/кг). При низькому рівні опромінення дослідники змогли правильно оцінити дозу в межах 0,01 грей; при впливі опромінення рівнем 0,5 грей похибка склала 0,05 грей.

Іншими словами, цей метод досить точний, щоб визначити, чи потребує власник мобільного пристрою негайного лікування від радіаційного отруєння, яке зазвичай настає при отриманні дози від 1 до декількох грей випромінювання, пояснює Хейс. Крім того, метод дозволяє оцінити ризик розвитку у людини злоякісних пухлин в результаті радіаційного випромінювання, які істотно підвищуються при дозах приблизно 0,2 грей.

Єдиний недолік нового методу полягає в тому, що вартість апарату, за допомогою якого проводиться аналіз люмінесценції керамічних компонентів, становить близько 150 000 доларів. Тому людям, які могли потрапити в зону дії радіації в будь-якому випадку доведеться відправляти свої мобільні пристрої в спеціалізовані лабораторії для перевірки, а краще — їхати туди разом зі своїми гаджетами.

Джерело

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: