Компанія IBM створила найпотужніший на сьогоднішній день квантовий процесор
20 Травня , 2017
EDIT – перша модульна платформа для створення безпілотного електромобіля з відкритим вихідним кодом (відео)
20 Травня , 2017

Штучний інтелект буде винаходити ліки в десятки разів швидше людей

Щоб створити нові ліки, сьогодні вченим доводиться випробовувати десятки тисяч компонентів, щоб зрозуміти, як вони взаємодіють між собою. І це ще не сама складна частина. Після того як певну речовину знаходять ефективною проти захворювання, їй належить пройти ще три різні фази клінічних випробувань і отримати схвалення регулюючих органів.

За оцінками, в середньому, щоб один новий препарат надійшов на ринок, потрібно 1000 осіб, 12-15 років та близько 1,6 мільярди доларів. Здається, має бути кращий спосіб — і він, як вважають, з’явився. Минулого тижня вчені опублікували роботу, у якій детально описується система штучного інтелекту, створена для допомоги в пошуках нових препаратів. Вона повинна значно зменшити обсяг часу і грошей, витрачених у цьому процесі.

Система називається AtomNet і створив її стартап з Сан-Франциско під назвою AtomWise. Технологія спрямована на раціоналізацію початкового етапу відкриття ліків, який включає в себе взаємодії різних молекул між собою, зокрема, вченим необхідно визначити, які молекули будуть зв’язуватись і наскільки сильно. Вони використовують метод проб і помилок, перебираючи десятки тисяч компонентів, як природних, так і синтетичних.

AtomNet скорочує цей процес, використовуючи методи глибокого навчання для прогнозування, як будуть вести себе молекули і наскільки ймовірно, що вони утворюють зв’язки. Програмне забезпечення навчається молекулярній взаємодії, розпізнаючи патерни, подібно до того як ШІ вчиться розпізнавати зображення.

Пам’ятаєте тривимірні моделі атомів, які роблять у школі з піни і трубок, щоб представити зв’язки між протонами, нейтронами і електронами? AtomNet використовує аналогічні тривимірні моделі молекул, включаючи дані про їх структуру, щоб передбачити їх біологічну активність.

Як каже головний операційний директор AtomWise Олександр Леві, «можна взяти взаємодію між препаратом і великою біологічною системою і розкласти її на менші інтерактивні групи. Якщо вивчити досить історичних прикладів молекул, можна досить швидко зробити точні прогнози».

«Швидко» може бути навіть применшенням. Як повідомляється, AtomNet може прошерстити мільйон сполук за день. Застосовуючи сучасні методи, на це пішли б місяці.

AtomNet не може винайти новий препарат або навіть сказати напевно, чи комбінація двох молекул буде ефективними ліками. Проте він може передбачити, наскільки ймовірно певне з’єднання спрацює проти певної хвороби. Вчені використовують ці прогнози, щоб звузити тисячі варіантів до десятків, зосередити свє тестування там, де позитивні результати будуть найбільш ймовірними.

Це програмне забезпечення вже зарекомендувало себе, допомагаючи створити нові препарати для лікування Ебола і розсіяного склерозу. Останній препарат був ліцензований британською фармацевтичною компанією, а препарат проти Ебола був представлений в рецензований журнал для додаткового аналізу.

Хоча AtomNet є багатообіцяючою технологією, яка прискорить відкриття нових препаратів, варто відзначити, що майбутнє медицини також рухається в бік проактивного, а не реактивного підходу; замість того щоб винаходити препарати для лікування хворих людей, увага зміщується до ретельного відстеження стану здоров’я і прийняття необхідних кроків, які, в першу чергу, не дадуть нам захворіти.

Минулого року фонд Цукербергів передав 3 мільярди доларів на пошук «ліків від усіх хвороб». Це амбітна і дещо донкіхотська мета, яка тим не менше заслуговує поваги. В іншому прикладі руху в бік охорони здоров’я, фонд XPRIZE нещодавно присудив 2,5 мільйони доларів пристрою, призначеному для полегшення діагностики вдома і самостійного моніторингу стану здоров’я. Проактивна технологія охорони здоров’я, ймовірно, буде розвиватись і попуялризуватись.

Але це не означає, що реактивна медична допомога залишиться на місці. Через п’ятдесят чи сто років люди все одно будуть хворіти і мати потребу в ліках, які їх вилікують. AtomNet — перше у своєму роді програмне забезпечення. Але дуже скоро будуть і інші методи застосування штучного інтелекту в цій галузі.

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: