Сполука лантану і водню побила рекорд надпровідності
17 Вересня , 2018
«Ядерні макарони» – найміцніша речовина у Всесвіті
21 Вересня , 2018

Розроблені екологічно чисті кондиціонери на основі магнітів

У теплу пору року справлятися зі спекою без кондиціонера вкрай складно. Однак охолоджуючі агенти, що заправляються в них, вкрай шкідливі для навколишнього середовища. І група інженерів з Німеччини, схоже, знайшла вихід із ситуації, розробивши систему охолодження приміщень, яка не шкодить атмосфері. Причому, принцип її роботи заснований на так званій «магнітній пам’яті».

Справа в тому, що при нагріванні і охолодженні магнітні властивості деяких металів змінюються і вони можуть набувати феромагнітні властивості. Тобто, простіше кажучи, отримують намагніченість при відсутності зовнішнього магнітного поля. Як пояснив один з авторів роботи професор Олівер Гутфляйш в інтерв’ю виданню Phys.org,

«Наприклад, залізо набуває феромагнітні властивості при температурі нижче 768 градусів Цельсію, а нікель нижче мінус 360 градусів. А ось деякі інші метали «трансформуються» при нагріванні. При цьому якщо сплави з пам’яттю форми помістити в зовнішнє магнітне поле нижче температури переходу, то вони миттєво охолонуть. Чим сильніше магнітне поле — тим холоднішими стають сплави. Всього кілька років тому сплави з магнітною пам’яттю можна було використовувати для охолодження в магнітному полі лише один раз.»

Зрозуміло, що «одноразовий кондиціонер» — вельми сумнівний винахід, тому потрібно було подолати це обмеження. Для цього вчені з Технічного університету Дармштадту використовували сплав нікелю, магнію та індію. Цей матеріал був обраний тому, що його перехід до стану феромагнетика відбувається при кімнатній температурі. В якості джерела магнітного поля використовувався неодимовий магніт з добавками заліза і бору. В результаті сплав при дії магніту остудився на кілька градусів. Після видалення металу з магнітного поля та поміщення його на радіатор, відбулося миттєве абсорбування тепла, а сплав повернувся до первісного стану. Таким чином подібну схему можна використовувати в якості «нескінченного палива» для кондиціонерів, рефрижераторів та інших систем охолодження.

Джерело

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

3 Коментарі

  1. Всім привіт. Підкажіть будь ласка, за якою шкалою вказана температура при якій нікель набуває феромагнітних властивостей: “нікель нижче мінус 360 градусів”.?

  2. Варто звернути уважу що теипература абсолютного “нуля” це -273 градуси за Цельсієм. тому у Вас явна помилка.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: