Kenworth і Toyota випустили тестовую партію водневих вантажівок
11 Січня , 2019
DARPA розробляє штучний інтелект для роботів на основі мозку комах
12 Січня , 2019

Перші успіхи у створенні штучного ока комахи

Око з однією лінзою, на зразок того, що є у людини та інших хребетних, може формувати дуже чітке зображення предметів. Але це — не єдиний варіант, випробуваний еволюцією за сотні мільйонів років.

За сучасними даними, фасеточні очі, наявні у комах, виграють «змагання» у периферичному зорі, світлочутливості і виявленні руху. Ось чому вчені розробляють складні штучні очі для розпізнавання об’єктів, здатних стати перешкодою, наприклад для автономних транспортних засобів.

Складні очі складаються з крихітних незалежних повторюваних зорових рецепторів, що називаються оматидіями, кожен з яких складається з лінзи, рогівки та фоторецепторних клітин. Майже як наше око, тільки дуже маленьке. У деяких комах фасеточне око складається з тисячі оматидій, в істот з великою кількістю оматидій збільшується візуальна роздільна здатність.

Спроби створити штучні складні очі поки не увінчувались серйозним успіхом саме через те, що мова йде про дуже маленькі об’єкти, які, до того ж, треба зробити суто однаковими. Група китайських дослідників на чолі з Венджун Ваном (Wenjun Wang) запропонувала новий метод створення решітки з упорядкованих однакових елементів нанометрових розмірів.

В якості першого кроку дослідники пропустили лазерний промінь через подвійний шар акрилового скла, сформованого на підкладці. Промінь викликав розбухання нижнього шару, створивши опуклий купол. Дослідники створили фасетку цих крихітних лінз, яка могла б бути зігнута для створення штучного ока.

ACS NANO Створення штучної фасетки

Потім дослідники виростили на вершинах окремих елементів наноструктури, які при сильному збільшенні нагадують волохатий килим. Наноструктури наділяють мікролінзи необхідними антивідбиваючими і водовідштовхувальними властивостями.

Наноструктуры, выращенные на поверхности искусственной линзы

ACS Наноструктури, вирощені на поверхні штучної лінзи

Поки це око ще не «прозріло» — до моменту, коли воно сформує картинку і передасть її центру обробки, ще дуже далеко. Але, як кажуть китайці, ” шлях у тисячу лі починається з першого кроку.

Ознайомитися з подробицями можна в статті вчених, опублікованій в ACS Nano.

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: