В Україні розгортається виробництво САУ “Гвоздика”
20 Грудня , 2018
Якщо переробити все пластикове сміття на планеті, можна придбати Apple, Amazon і Google
21 Грудня , 2018

Новий надпотужний лазер доставить зонд на Марс за кілька днів

Покійний Стівен Гокінг був одним із засновників проекту «Starshot», ідеологом якого виступає відомий астрофізик Аві Леб. Проектом виділено $100 млн. на найближчі десять років і деякі завдання вже успішно вирішені. У переліку підрядників і контрагентів числяться провідні наукові організації світу – що ж являє собою це починання?

В холодному і сухому чилійському високогір’ї буде побудований комплекс випромінювачів, своєрідна «лазерна гармата» потужністю близько 100 гігават. Її промінь націлиться на орбіту, де флотилія зондів буде по черзі розгортати свої «світлові вітрила». Кожне вітрило буде мати діаметр 4 м, і вагу лише 0,5 грам і товщину 400 атомів – вони більше схожі на туман, але зможуть вловити енергію лазера і перетворити її в кінетичну. За кілька хвилин роботи цієї потужної машини зонд розженеться до 20 % від швидкості світла, близько 200 млн. км/год, і полетить у бік Проксими Центавра, куди прибуде лише через 25 років.

Зонди для цієї місії називають «зоряні чіпси», вони важать всього 1 грам, але будуть нести суттєвий комплект датчиків. Малий розмір, в теорії, допоможе їм уникнути астероїдних полів і міжзоряного пилу на шляху в інші світи. Ідея зовсім не божевільна – 20 років тому міні-супутники CubeSat розміром з кулак вважали іграшкою, а сьогодні вони стали основним вантажем для комерційних запусків ракет. У 2017-му індійські інженери випробували на орбіті 4-грамові «спрайти», прототипи «чіпсів», які успішно передавали інформацію на Землю. Потрібно ще трохи розвинути технології, і ми зможемо вмістити в крихітний обсяг досить багато корисного вантажу.

Якщо проект «Starshot» буде розвиватися за планом, то до 2030 року буде побудований тестовий лазер потужністю 1 гігават. За його допомогою запустять прототипи зондів, великі 100-грамові мобільні лабораторії, по всій Сонячній системі. Вони розженуться не сильно лише до 1 % від швидкості світла, проте вчені та інженери зможуть опрацювати всі основні деталі даної технології. На це потрібно приблизно $1 млрд., зате потім ціна запуску одного зонда знизиться до $10 000. У порівнянні з нинішніми розцінками на польоти в космос це просто дрібниця, однак космічним відомствам різних країн доведеться тісно співпрацювати – навіть гігаватний лазер легко зіб’є необережний супутник на шляху свого променя.

Джерело

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: