Універсальний робот для сільського господарства замінить більшість фермерських інструментів
15 Листопада , 2018
Біля гори Карачун встановлять найпотужнішу в Україні вітротурбіну на 5 МВт
15 Листопада , 2018

Китайське “штучне сонце” розігріло плазму до 100 мільйонів градусів Цельсію

За допомогою експериментального просунутого надпровідного токамака (EAST), який називають китайським «штучним сонцем», фізики змогли розігріти плазму до 100 мільйонів градусів Цельсію (що в 6 разів вище температури ядра нашої зірки) і досягти потужності нагріву до 10 МВт. В рамках цього експерименту вчені отримали показники, що наближаються до фізичних умов необхідних для роботи реактора термоядерного синтезу в стабільному режимі.

Експеримент проводився за допомогою першого у світі надпровідного токамака з некруглим поперечним перерізом. Його розробкою та складанням займалися вчені з Інституту фізики плазми при Академії наук Китаю. В опублікованому прес-релізі інституту говориться, що отримані результати виявилися близькими до задоволення фізичних умов, необхідних для створення майбутнього стаціонарного термоядерного реактора.

Зіткнення двох ядер водню створює величезний викид енергії. Цей процес називається термоядерною реакцією. За допомогою нього Сонце та інші зірки виробляють світло і тепло. Якщо вчені зможуть приборкати цю енергію, то людство отримає доступ до, практично, нескінченного джерела чистої енергії.

Китайську установку назвали штучним сонцем через те, що воно створює необхідні умови для ядерного синтезу шляхом злиття ядер водню, як у ядрах зірок. Однак на відміну від небесних світил, в токамаці використовується не звичайний водень, а його ізотопи — дейтерій і тритій, які отримують з морської води.

EAST генерував неймовірну температури та щільність протягом приблизно 10 секунд, об’єднавши чотири різні способи нагрівання, щоб створити плазму та запустити процес синтезу. Використовувалось коливання іонів і електронів у плазмі, нагрівання за допомогою статичного магнітного поля та високочастотного електромагнітного поля, нагрівання прискореними іонами в циклотроні і нагрівання пучком прискорених нейтральних часток.

Успішний експеримент EAST став важливим кроком на шляху створення Міжнародного термоядерного експериментального реактора (ITER). У розробці останнього беруть участь 35 країн.

Крім того, отримані в ході випробувань параметри також важливі для будівництва проекту китайського експериментального реактора термоядерного синтезу (CFETR).

Джерело

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: