Рейтинг електромобілів по запасу ходу на одній зарядці
27 Березня , 2017
Електричні літаки Wright Electric можуть замінити Boeing 737
27 Березня , 2017

Фонд енергоефективності – хто і як буде отримувати гроші в Україні

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект про Фонд енергоефективності. За його допомогою, уряд сподівається здійснити глобальну тепломодернізацію країни. Як буде працювати фонд?

Зобов’язання створити Фонд енергоефективності Україна взяла на себе, підписавши угоду про асоціацію з ЄС. Законопроект про цей фонд розроблявся, майже, рік. У вівторок, 21 березня, Верховна Рада прийняла його в першому читанні. “Сьогодні 22 тисячі ОСББ чекають на цей закон. Дуже велика кількість людей в сільській місцевості, також, чекає впровадження цього інструменту”, – сказав віце-прем’єр-міністр України, глава міністерства регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Геннадій Зубко в парламенті під час розгляду законопроекту. Уряд просить Верховну Раду максимально швидко доопрацювати законопроект до другого читання, щоб Фонд енергоефективності повноцінно запрацював з наступного опалювального сезону.

Як буде працювати фонд?

Чиновники сподіваються, саме завдяки цьому фонду, здійснити глобальну тепломодернізацію країни. Почати планують з домогосподарств. За підрахунками Мінрегіонбуду, в Україні їх – 15 мільйонів. Половина з них розташовується в приватних будинках, інша половина – в багатоповерхівках, побудованих переважно в 1960-1980-х роках.

“Наш житловий сектор споживає 30 відсотків первинної теплової енергії, виробленої в країні”, – констатує заступник голови парламентського комітету з питань будівництва, містобудування і ЖКГ Олена Бабак. За словами Зубка, Україна споживає у п’ять разів більше теплової енергії, ніж Німеччина, в три рази більше, ніж Польща, і вдвічі більше Білорусі.

В уряді вважають, що саме домогосподарства в багатоквартирних будинках, в даний час, є найбільш енергозатратними. Тому саме їм, в першу чергу, хочуть запропонувати фінансову підтримку. Однак, модернізувати свої будинки за допомогою фонду зможуть і домогосподарства, розташовані в приватних будинках.

Кабмін пропонує, щоб у фонді акумулювались кошти з державного бюджету та від донорів. За словами Геннадія Зубка, вже зараз Євросоюз готовий перерахувати у фонд гроші. Також, у держбюджеті на 2017 рік передбачено 400 мільйонів гривень на фінансування програм з енергоефективності через фонд. Він буде надавати фінансування ОСББ або приватним домогосподарствам через банки у вигляді кредитів або грантів. Автори законопроекту обіцяють, що власники житла зможуть отримувати від 20 до 50 відсотків компенсації від загальної вартості витрат на енергозбереження.

Гроші тільки після енергоаудиту

Головною вимогою фонду для отримання коштів на енергозбереження буде попереднє проведення професійного енергоаудиту, який визначить клас енергоефективності будівлі і допоможе ідентифікувати місця найбільшої втрати тепла. Енергоаудитори будуть видавати сертифікат з інформацією про споживання енергоресурсів будинком і рекомендації для підвищення його енергоефективності. Це потрібно, аби розробити ефективний комплекс заходів щодо модернізації житла, пояснюють чиновники. Адже утеплення окремих квартир не приносить бажаної економії.

З цим погоджуються і експерти. “Клаптеве утеплення окремих квартир приносить навіть більше шкоди, ніж користі. Потрібен комплексний професійний підхід, який зробить будинок теплішим і заощадить гроші на оплату комунальних рахунків”, – каже сертифікований енергоаудитор, викладач курсів для ОСББ з енергозбереження Микола Політикін.

Він зазначає, що незалежна діагностика будівлі та правильно розроблений план її утеплення є запорукою більш ефективного використання коштів. “Фонд буде видавати гроші тільки під розроблені технічні умови з зазначеними термінами окупності та з наступною верифікацією зробленого. І це правильно, оскільки є відповідальність людини, яка робить енергоаудит, відповідно і за ефект від витрачених на енергомодернізацію коштів”, – вважає експерт.

Споживач буде обирати енергоаудитора через платформу, де будуть міститись дані щодо якості виконаних ним робіт і описаний ефект від модернізації будинку на основі зробленого аудиту. Але, оскільки діяльність енергоаудиторів в Україні не підлягає ліцензуванню, існують ризики неякісного проведення енергоаудиту людьми без професійної підготовки, застерігають експерти. Вони радять уряду вже зараз подбати про контроль за діяльністю енергоаудиторів.

“Є енергоаудитори, які роблять аудит під конкретні цифри, які виділяють програми або фонди, а не виходячи з реального стану будівлі. Це небезпечно, адже реальної термомодернізації не відбувається. Потрібен контроль за діяльністю енергоаудиторів, щорічна переатестація, виставлення рейтингових оцінок і т. д.”, – вважає координатор програми з енергоефективності польсько-української фундації ПАУСІ В’ячеслав Гусєв.

Корупційні ризики

Юрист проекту по допомозі ОСББ громадянської мережі ОПОРА, Осипчук Марія вважає, що запропонований урядом законопроект містить чимало корупційний ризиків. “Немає механізму стримувань і противаг, щоб з упевненістю сказати, що не буде відмивання грошей через фонд”, – зазначає Осипчук.

Законопроект передбачає, що дирекція фонду буде складатись з трьох директорів, які будуть затверджувати проекти незалежно один від одного, орієнтуючись на максимальний ефект досягнення енергозбереження. “Така структура діяльності розроблена на основі практик країн-членів ЄС і спрямована на уникнення корупції та ефективне використання коштів на енергоефективність”, – йдеться в документі.

Крім цього, автори законопроекту стверджують, що передбачено створення наглядової ради Фонду, куди будуть входити три представники уряду, три незалежних представника і один представник донорів.

В’ячеслав Гусєв переконаний, що така структура нівелює, однак не повністю прибирає можливі корупційні ризики. “Якщо від заявника вимагати купу погоджень проекту і збирання довідок на місцевому рівні, то ОСББ або приватні домогосподарства зіткнуться з корупцією, хоча структура фонду і буде кришталево прозорою”, – зазначає експерт.

Джерело: dw.com

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: