Перша серійна модель літаючого автомобіля Liberty Pioneer Edition від PAL-V
28 Травня , 2019
Новий шолом льотчика дозволяє бачити крізь літак
17 Липня , 2019

Енергетичні міні-мережі, або як відмовитися від послуг монополіста

Сучасні технології дозволяють споживачам забезпечувати один одного електрикою, не вдаючись до послуг генеруючих компаній. Іншими словами, замість того, щоб платити за світло, можна заробляти на продажу надлишків електроенергії, отриманої з альтернативних джерел.

В першу чергу, це стосується будівель, обладнаних сонячними панелями. По мірі вдосконалення фотоелектричних технологій, все популярнішим стає їх об’єднання в енергетичні міні-мережі. При цьому до компанії власне генеруючих будинків охоче підключаються і споживачі, які не мають можливості/бажання “підключитися до сонця”  безпосередньо, але все ж не проти заощадити на рахунках за електрику.

Подібний проект був реалізований прямо в центрі Нью-Йорка. Ініціатива під назвою Transactive Grid об’єднала десяток житлових будинків в Брукліні, половина з яких була оснащена сонячними батареями, встановленими на дахах. Мешканці п’яти будинків, що залишилися отримали можливість купувати електроенергію у своїх сусідів безпосередньо, минаючи національного оператора. За попередніми підрахунками учасників експерименту, за півроку економія склала 7-10% без зниження обсягів споживання електрики.

Ще більш вражаючі результати були продемонстровані в Австралії, там стартували випробування міні-мережі р. Бассельтон на заході Країни кенгуру. Проект PowerLedger об’єднує вже 20 житлових будинків і розважальний центр. Всі будівлі обладнані сонячними батареями.

Оскільки кількість сонячних днів у даному регіоні сягає 300-320 днів на рік, йдеться вже про реалізацію надлишків електроенергії. Їх, до речі, відразу запропонував придбати місцевий представник центрального оператора.

Однак замість того, щоб продавати «зайву» енергію монополісту, учасники проекту вирішили розподіляти її серед інших споживачів. Тепер відпускні ціни виявилися вже на 12-15% нижчі середньоринкових, а надійність енергопостачання – набагато кращою.

Контроль за розподілом електроенергії в мережах, баланс попиту/споживання, а також за точністю і своєчасністю розрахунків в обох випадках проводився за допомогою блокчейн-технологій, а розрахунки в електронній криптовалюті (біткойнах). Втім, для проектів сонячної енергетики грошову одиницю вже пропонується перейменувати в solar coin (сонячні монети).

Головною особливістю вказаних технологій є розподіл даних про здійснювані транзакції в мережі комп’ютерів кожного з учасників. Завдяки цьому подібна система володіє високим рівнем відкритості і разом з тим виключно надійна.

Крім зручності для користувачів, ці технології дозволяють реалізувати концепцію розподіленого оператора, яка забезпечує більш гнучке і ефективне управління енергетичними мережами, ніж традиційний централізований варіант.

Схоже, майбутнє енергетики – за розгалуженими автономними мережами, що живляться від альтернативних джерел, зі своїм колективним розумом, розосередженим управлінням і навіть зі своєю спеціальною валютою.

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: