“Соняшники”-генератори від IBM переретворюють 80% сонячної енергії
21 Березня , 2019
ВМС США планують встановити на есмінець перший бойовий лазер HELIOS до 2021 року
25 Березня , 2019

Чи варто встановлювати індивідуальні сонячні панелі в багатоквартирному будинку

Про автономність свого житла замислюються не лише власники приватних будинків. Ця тема актуальна і для власників квартир. І якщо власною свердловиною обзавестися вони не можуть, то про встановлення сонячної панелі на балконі або лоджії багатоповерхівки можуть задуматися.

Для установки на лоджіях і балконах найчастіше застосовуються полікристалічні панелі, здатні працювати навіть в похмурі дні.

Це логічний вибір, адже на відміну від батарей, встановлених на даху приватного будинку або на ділянці, чітко на південь, у власників квартир вибір місця розміщення набагато менший. Звичайно, ідеально, якщо балкон або лоджія виходять на південну сторону будинку. Можна поставити сонячну панель на балконі, що виходить на схід чи захід, але слід бути готовим до істотного падіння ККД.

Крім відсутності можливості обрати сторону світу для установки сонячної панелі, перед власником квартири постає проблема нестачі місця. Порахуйте самі — одна сонячна панель потужністю 50 Вт має розміри близько 540х620х30 міліметрів. Скільки їх можна встановити безпосередньо на стандартному балконі або за ним? Максимум чотири, свідчить досвід користувачів. На довгій лоджії, звичайно, кількість панелей можна збільшити.

Де встановлювати:

— За балконом, під вікнами або просто за парапетом, якщо балкон не засклений. Потрібно зуміти забезпечити невеликий нахил вгору, щоб «ловити» якомога більше сонячних променів.
— На даху балкона, якщо у вас останній поверх. В інших випадках і для лоджій даний варіант не підходить.
— На вікна із зовнішнього боку.
— На вікна або стіни з внутрішньої сторони. У цьому випадку панель буде захищена від вітру, дощу і снігу, але, за відгуками власників, які спробували такий метод установки, ККД сонячної батареї за склом буде меншим! Як зазначив один з власників сонячних панелей на балконі, безпосередньо на вулиці один модуль в сонячний день показував вихідний струм 5,7 А, а другий в цей же час за склом — 3 А.

Крім того, сонячна панель на вікні, звичайно ж, буде приховувати навколишній пейзаж, в кімнаті буде темніше. Для встановлення на скло слід обирати спеціальні гнучкі модулі. Вони, до речі, не так помітні з вулиці і мають прозорі ділянки.

Особенности установки солнечных панелей на балконе в многоквартирном доме

Раніше ми писали про український стартап SolarGaps, який розробив жалюзі з сонячними панельками. Такий елемент декору зможе генерувати 100-150Вт з квадратного метра.

Взимку, коли температура менша +5 градусів, ККД акумуляторів істотно падає. За словами експертів, зберігати їх на відкритому балконі взимку категорично не можна! Доведеться заносити акумулятор в будинок і думати, як провести до нього дроти з неутепленого балкона.

Крім самих сонячних модулів власникам квартир буде потрібен контролер заряду, акумулятор (щоб користуватися сонячною енергією і в темний час доби), а також синусоїдальний інвертор (Grid-tie інвертор).

Ціна питання буде різною. Причому сама сонячна панель може обійтися, наприклад, в $96, а акумулятор плюс контролер та інвертор можуть коштувати вже біля $800. У підсумку, згідно з відгуками користувачів, весь комплект з одного сонячного модуля та іншого обладнання може обійтися біля $900

Користувачі радять при встановленні сонячних панелей в рамах за вікном на верхніх поверхах враховувати можливість сильних поривів вітру. Нехай сам модуль важить небагато, але кріпити його слід надійно

Радимо купувати готові комплекти, призначені саме для установки в квартирах. Такі балконні сонячні панелі продаються з вбудованим мікроінвертором, що перетворює постійний струм у змінний. В результаті не потрібно буде нічого міняти в системі енергопостачання квартири. Спеціальний модуль вставляється в розетку і струм розподіляється по всій системі.

В Євросоюзі в 2019 році має запрацювати технічний стандарт DIN VDE 0100-551-1. Його повна назва звучить як «Низьковольтне обладнання для виробництва електроенергії — Підключення обладнання для генерації електроенергії для паралельної роботи з іншими джерелами енергії, включаючи громадську мережу розподілу електроенергії».

Дивно, але до цих пір лише в окремих європейських країнах власникам квартир у багатоповерхових будинках було дозволено легально користуватися сонячними панелями, підключеними до загальної мережі. Новий стандарт має змінити ситуацію.

Згідно з його нормами, будуть діяти наступні обмеження:

— Пікова потужність сонячних модулів не має перевищувати 600 Вт. Втім, на звичайному балконі більше і не встановиш.
— Встановлюється максимальний ліміт сили струму. Наприклад, у Швейцарії цей показник не має перевищувати 2,6 А.
— Власники квартир, які встановлюють сонячні панелі, зобов’язані змінити електричний лічильник на спеціальний, обладнаний блокуванням. Пов’язано це з тим, що в сонячний день модулі можуть виробляти електрики більше, ніж спожили мешканці квартири. В такому випадку надлишки електроенергії надходять у загальну електромережу, а лічильник почне крутитися в зворотному напрямку, зменшуючи показники споживання. В цілому це справедливо, але чиновники вирішили, що неправильно. Розглядається питання, що за установку лічильників з блокаторами будуть відповідати компанії-постачальники електроенергії.
— У системи має бути функція захисного відключення.

Як швидко окупаються сонячні панелі на балконі і лоджії? Нам вдалося знайти приклади підрахунків тільки для Німеччини. В умовах цієї країни, коли комплект потужністю 300 Вт обходиться приблизно в 450 євро, а ціна одного кВт·год становить 0,29 євро, покупка сонячних модулів з усіма комплектуючими окупається протягом чотирьох років.

Враховуючи перераховані особливості, вам вирішувати, – чи встановлювати панелі в квартирі чи ні, а хто вже встановив панелі, – діліться своїм досвідом, пишіть свої рекомендації щодо встановлення і експлуатації сонячних панелей в квартирах.

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: