Китайський підводний планер поставив новий світовий рекорд по глибині занурення
12 Березня , 2017
Штучний інтелект від Baidu самостійно навчився говорити
12 Березня , 2017

Учені з NASA хочуть відновити магнітне поле Марса і заселити планету

Вчені з аерокосмічного агентства NASA запропонували амбітний, але в той же час досить зухвалий план, за яким Марсу можна буде повернути його атмосферу і зробити Червону планету житловою для майбутніх поколінь колоністів із Землі. На думку фахівців, створення величезного магнітного екрана навколо Марса дозволить вберегти його від впливу сонячних вітрів і відновити атмосферу планети. Тераформування її поверхні, в свою чергу, дозволить повернути на планету воду.

Може, Марс зараз і виглядає як холодна і млява пустеля, однак колись Червона планета мала щільну атмосферу, яка могла підтримувати наявність на поверхні глибоких океанських вод. Крім того, Марс колись був набагато тепліший і, цілком можливо, мав житловий клімат.

Вчені вважають, що Марс втратив майже всю свою атмосферу, коли його захисне магнітне поле зникло кілька мільярдів років тому. В результаті цього сонячний вітер – високозаряджені частинки, що випромінюються Сонцем, – в буквальному сенсі стали рвати атмосферу Червоної планети на частини і продовжують це робити донині.

Нові комп’ютерні моделі NASA говорять про те, що є спосіб повернути Марсу його щільну атмосферу. І для цього зовсім не потрібно використовувати ядерне бомбардування, як це одного разу запропонував зробити Ілон Маск. Замість цього космічне агентство вважає, що вирішити питання може створення штучного і достатньо потужного магнітного щита, який стане заміною втраченої Марсом власної магнітосфери, надавши шанс природним чином відновити його атмосферу.

У представленій на Planetary Science Vision 2050 Workshop презентації керівник відділу планетарних досліджень NASA Джим Грін розповів про те, що створення «штучної магнітосфери» між Марсом і Сонцем теоретично зможе екранувати Червону планету, утворивши навколо неї захисне поле.

«Це дозволить виключити вплив безлічі створюваних сонячним вітром ерозійних процесів, що виникають в іоносфері планети і її верхньому шарі атмосфери, дозволивши їй накопичити сили і з часом знизити свою температуру», — пояснюють учені.

Учені розуміють, що на перший погляд ідея може здатися фантастичною, однак, як приклад, наводять експерименти по створенню компактної магнітосфери для захисту астронавтів і космічних апаратів від впливу космічного випромінювання. Дослідники вважають, що подібні технології, але в більшому маштабі, можна буде використовувати і для магнітного екранування Марса.

«Дійсно, існує можливість, завдяки якій ми можемо зробити магнітне поле планети більш надійним і забезпечити необхідний для неї захист. Однак потрібно придумати спосіб змінювати напрям магнітного поля, щоб воно постійно було направлено в бік сонячного вітру», — заявив Грін на презентації.

Комп’ютерні моделі показали, що при наявності магнітного щита втрата марсіанської атмосфери припиниться. При цьому відновити рівень атмосфери і атмосферного тиску, рівних половинним земним показниками, можна буде вже протягом кількох років. За підрахунками вчених, коли атмосфера планети стане щільнішою, температура на поверхні Марса в середньому підвищиться приблизно на 4 градуси Цельсія, що буде цілком достатньо для того, щоб крижана шапка з вуглекислого газу, що знаходиться на північному полюсі Червоної планети, повністю розтанула. Коли це станеться, вуглець в атмосфері зможе вловлювати тепло, як це відбувається на Землі, запустивши процеси парникових ефектів, які приведуть до танення марсіанського водного льоду та повернення на планету рідкої води у вигляді річок, озер і навіть океанів.

Якщо все піде так, як описують дослідники, то протягом кількох поколінь Марс зможе повернути собі втрачений вид потенційно населеної планети.

«Це не зовсім тераформування, у звичному розумінні цього терміна, де клімат відновлювався б повністю за рахунок штучних методів. Цей варіант скоріше дозволить природі самостійно відновити свій баланс, причому станеться це згідно з тими законами природного фізики, які нам відомі», — говорить Грін.

Команда дослідників прекрасно розуміє, що їх план носить зараз не більше ніж гіпотетичний характер, однак ця ідея, на їхню думку, дійсно здається цікавою і здійсненною у, відносно, недалекому майбутньому. Вчені повідомляють, що збираються продовжити дослідження, щоб отримати більш точні розрахунки про те, наскільки довгим може бути процес природного відновлення екосистеми Червоної планети. Якщо концепт доведе свою спроможність, то ще невідомо, наскільки він буде здатний змінити наші погляди про колонізацію Марса в майбутньому.

«Повернення щільної атмосфери на Марс дозволить висаджувати і використовувати на планеті більш велике наукове і технічне обладнання, надасть істотно підвищений захист від космічної та сонячної радіації, підвищить можливості видобутку кисню на планеті і забезпечить її парниковими ефектами, необхідними для росту рослин. І це лише деякі з потенційних можливостей, що відкриваються», — пояснюють учені.

«Якщо цього вдасться досягти, не відкладаючи на потім, то колонізація Марса стане не такою вже й далекою перспективою».

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: