Вчені організували перший в історії поєдинок двох квантових комп’ютерів
5 Березня , 2017
Перший політ нового космічного апарату NASA може бути пілотованим і навколо Місяця
5 Березня , 2017

Томські вчені створили мініатюрний потужний прискорювач частинок

Фахівцям Томського політехнічного університету (ТПУ) вдалося розробити мініатюрний бетатрон, який вдвічі потужніше своїх попередників при однаковому з ними споживанні енергії.

Бетатрони, на даний момент, є найменшими прискорювачами частинок. Вони використовуються в промисловості для контролю міцності зварювання або лиття, а також у доглядових комплексах. Бетатрон, створений томськими фахівцями, носить назву Small Size Electron Accelerator, або скорочено SEA-7. Цифра 7 означає, що пристрою необхідна енергія у 7 мегаелектронвольт. Потужність випромінювання бетатрона SEA на енергію 7 мегаелектронвольт становить 10 рентген на метр за хвилину, що дозволяє створювати рентгенівське випромінювання, здатне «просвічувати» сталь товщиною до 40 сантиметрів. Перші партії пристроїв вже поставляються для експлуатації в інших країнах. Як стверджує завідувач лабораторією потужнострумових бетатронів Інституту неруйнівного контролю ТПУ Максим Ричков,

«Три бетатрона SEA-7 вже працюють в Індії, Великобританії та Індонезії на ливарних виробництвах. Одне з цих підприємств займається контролем виливків арматури високого тиску для нафтогазопроводів. З допомогою наших бетатронів можна перевіряти великогабаритні вироби на наявність тріщин та інших дефектів. Розробка може просканувати не лише готові вироби, але і деталі в процесі їх виготовлення, що дозволяє ще на стадії виробництва уникнути ризику появи бракованої продукції».

Випромінювач на базі бетатрона SEA-7

Варто сказати, що сьогодні ТПУ є єдиним у світі розробником і виробником бетатронів, а в плани вчених входить створення бетатронів нового покоління, головною перевагою яких стане збільшення їх характеристик як мінімум в два рази.

За матеріалами служби новин Томського політехнічного університету

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: