Томські вчені створили мініатюрний потужний прискорювач частинок
5 Березня , 2017
Компанія Mattel показала голографічну ляльку Барбі
5 Березня , 2017

Перший політ нового космічного апарату NASA може бути пілотованим і навколо Місяця

Аерокосмічне агентство NASA розглядає можливість пілотованого польоту навколо Місяця в рамках першого спільного запуску нової ракети-носія Space Launch System (SLS) і космічного апарату «Оріон» на її борту, запланованого на кінець 2018 року. Слід зазначити, що більшість перших запусків своїх пілотованих космічних апаратів NASA проводило в безпілотному режимі (або максимум із залученням тварин). Мабуть, останнім ризикованим першим запуском з живим екіпажем був старт космічного шатла «Колумбія» з двома людьми на борту в 1981 році.

Незважаючи на те, що це буде перший спільний запуск «Оріона» і SLS, бажання зробити його пілотованим насправді не виглядає такою вже й безглуздою витівкою. Справа в тому, що капсула «Оріон» вже проходила кілька безпілотних випробувань, останнє з яких відбулося в 2015 році. Ракета-носій SLS, в свою чергу, побудована в тому числі і на базі вже добре зарекомендувавших себе технологій, які використовувалися в основних двигунах космічних шатлів. NASA взагалі дуже відповідально підходить до подібних речей, і якщо агентство вважає, що обрані технології здатні забезпечити необхідний рівень безпеки для астронавтів у рамках першого пілотованого польоту, то, швидше за все, так і є насправді.

В саму місію, що отримала назву «Дослідницька місія 1» (EM-1), вже встигли внести ряд поправок і змін. Спочатку планувалося відправити безпілотний космічний апарат «Оріон» до Місяця, однак пізніше було внесено зміни, згідно яких, допускається доставка космічного апарату і виведення його на ретроградну місячну орбіту. У цьому випадку умови місії максимально відповідали інший запланованої місії у відносно недалекому майбутньому – виводу пілотованого космічного апарату на орбіту астероїда і подальшої посадки на нього.

Однак згідно з новою пропозицією, загальні параметри місії збережуться, але може додатися екіпаж. Точну кількість членів не повідомили, але відомо, що «Оріон» здатний підняти на борт до 6 осіб. Портал Gizmodo робить припущення, що в космос вирушать чотири людини. У цьому випадку екіпаж стане найчисленнішим з тих, що літали на орбіту Місяця.

Передбачається, що загальний час місії складе близько трьох тижнів, шість днів із яких космічний апарат «Оріон» проведе на місячній орбіті. І це стане самим амбітним пілотованим польотом нового апарату в історії космічних подорожей. Остання подія схожого масштабу сталася аж в 1968 році, в рамках місії «Аполлон-8», коли на місячну орбіту було відправлено, відразу, три людини. Цей політ був свого роду підготовкою до посадки на місячну поверхню в рамках місії «Аполлон-11». Що цікаво, один з членів екіпажу тієї місії, астронавт Джеймс Ловелл, пізніше літав у складі екіпажу багатостраждального «Аполлона-13». Тоді завдання висадки на Місяць стало абсолютно нездійсненним в результаті вибуху однієї з паливних комірок космічного апарату. Інцидент змусив екіпаж перервати місію і повернутися назад на Землю.

Однак перед відкриттям можливості пілотованого польоту в рамках місії EM-1 необхідно провести ще один дуже важливий тест – перевірити придатність проміжної ступені ракети (Cryogenic Propulsion Stage, ICPS), створеної на базі другого ступеня ракети-носія «Дельта».

Зборка космічного апарату «Оріон»

Спочатку ракети «Дельта» не призначалися і ніколи не використовувалися для пілотованих запусків, тому перед фактичним використанням однієї з її ступенів необхідно провести так званий тест її придатності. Його планувалося провести ще в лютому минулого року, але в підсумку «заморозили». На той момент ступінь розглядалася як тимчасовий вихід, поки не завершиться розробка основного ступеня SLS.

Звичайно, дуже б хотілося, щоб NASA залучила астронавтів для місії EM-1. Проте слід розуміти, що нічого не станеться, поки аерокосмічне агентство на сто відсотків не буде впевнене в безпеці проведення такого польоту.

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: