Comma.ai буде роздавати обладнання для автопілотів безкоштовно в обмін на дані
21 Березня , 2017
Фотоелементи з двовимірних шарів перовскіту поліпшать ККД сонячних батарей і зроблять їх дешевшими
21 Березня , 2017

Неможливо, але необхідно: SpaceX і перспективи колонізації Марса

Сьогодні ми з цікавістю спостерігаємо за тим, як ракета SpaceX вертикально приземляється на плавучу платформу. Завтра ми вже виглядаємо в віконце марсіанського купола (чи будуть у ньому віконця?), щоб помилуватися квітучими помідорами. Між сьогодні і завтра — прірва довжиною в… теоретично — 10-20 років. Практично — такого прогресу людство не бачило і за останні 50 років.

Неймовірність масової колонізації Марса

Мета в 1 мільйон жителів на Марсі — нереальна. За допомогою Mars Colonial Transporter, який буде перевозити до 100 пасажирів за раз, потрібно 10 000 перельотів, щоб просто відвезти на Червону планету людей.

Але матеріальної підтримки буде в 10 разів більше. Сам Ілон Маск визнає, що системі потрібно 110 000 рейсів.

Навіть при одному рейсі в день потрібно 301 рік. І якщо рейси будуть щоденними, а подорож туди і назад потребує більше року (тому що коли Марс буде далі, подорожі будуть довше), потрібно 425 багаторазових космічних апаратів. Це більше, ніж може дозволити собі будь-яка компанія або навіть країна.

При 24 рейсах в рік 110 000 рейсів розтягнуться на 4583 року.

Щоб профінансувати пасажирський транспорт, Маску доведеться знайти мільйон людей, готових заплатити по 200 000 доларів за добровільне життя в пеклі. Тільки бідні і незаможні могли б зважитися і спробувати удачу, щоб заробити грошей. Але у них не буде 200 000 доларів.

Маск міг би знайти мільйон людей, охочих відправитись туди і знайти хорошу роботу, але тоді комусь ще доведеться заплатити за поїздку і виплачувати людям зарплату.

Продаж туристичних поїздок не зможе оплатити рейси. Чи вдасться SpaceX знайти багато груп з 20 осіб, готових заплатити 1 мільйон доларів, щоб оплатити квитки 80 інших, особливо коли космічні подорожі стануть досить поширеними.

Це буде не місяць на Місяці або на туристичній космічної станції. Люди витратять близько двох років на життя в пеклі плюс безкоштовна радіація на сніданок, обід і вечерю. Ви бачили, щоб хто-небудь добровільно пішов жити в Антарктиду, яка за умовами, трохи, схожа на Марс? Я ні.

Тому, якщо тільки Марс не буде багатий мінералами або іншими дуже цінними ресурсами, які оплатять поїздки (люди і ресурси будуть їхати на Марс, а мінерали — на Землю), з нашими нинішніми технологіями космічних перельотів, Марс буде дуже залежним від Землі, і там буде кілька сотень поселенців.

Ми будемо двопланетним видом, але другій планеті доведеться погано, якщо перша планета буде погано себе почувати. Тільки з новими технологіями космічних подорожей Марс зможе стати автономним.

Мета зробити людство видом, що живе на двох планетах, дуже гідна з точки зору забезпечення нашого виживання на мільйони років. Але звичайні люди, які переживають більше про те, як заплатити за комуналку і податки, роблять тільки посильні практичні речі і сподіваються на краще. Вони не стануть ставити на кін своє життя, щоб вирушити на Марс і зробити свій внесок у виживання людей як виду.

І оскільки масова колонізація Марса економічно недоцільна, такого не станеться.

SpaceX заслуговує на повагу за свої можливості

У будь-якому випадку, варто віддати належне, навіть якщо плани колонізації Марса видаються надто оптимістичними, SpaceX вже довела, що цілком може дістатися до Марса. Маск схожий на одержимого. Він не заспокоїться, поки не доставить людей на Червону планету.

Досі йому платила NASA за відправлення і повернення вантажу на Міжнародну космічну станцію з відмінними результатами.

Після деяких затримок SpaceX запустить влітку свою ракету Falcon Heavy і, можливо, почнуть відправляти астронавтів NASA на Міжнародну космічну станцію в 2018 (або 2019 року. Також вони обіцяють перший безпілотний політ на Марс в 2020 році (хоча спочатку він був запланований на 2018).

Звичайно, якщо деякі астронавти NASA (або оголошені туристи, які полетять до Місяця в 2018 році) в кінцевому підсумку загинуть в результаті катастрофи, нас чекатиме ще одна затримка, вже на багато років.

Якщо SpaceX зможе відправити людей на Марс швидше, ніж NASA (SpaceX говорить про 2025 рік, але недавня затримка першого безпілотного польоту говорить про те, що ці терміни нереалістичні), навіть за допомогою NASA (якщо NASA зрозуміє, що Маск реально готовий це зробити, агентство теж приєднається), Маск займе гідне місце в історії, поруч з фон Брауном і Корольовим (і зовсім не з Гагаріним або Армстронгом, це достойні люди, але їх заслуга забезпечена іншими людьми — на їх місці могли бути інші).

Навіть Трамп міг би допомогти. Він обрав Маска одним зі своїх радників. Маск міг би використати Трампа, підсказавши йому, що Трамп розділить історичну славу, якщо накаже NASA приєднатись до SpaceX в марсіанській епопеї (і забути про Space Launch System).

Навіщо ж нам летіти на Марс?

Для людства було б абсолютно фантастичним з точки зору гордості і самоповаги дістатися до Марса і заснувати там постійну станцію для досліджень і невеликого туризму, але поки ми не знайдемо економічних причин зробити більше, ми не зможемо зробити більше.

Можна сказати, мовляв, чорт візьми, ми збираємося витратити мільярди, щоб потішити своє самолюбство (повеселитися), коли могли б витратити ці гроші на боротьбу з убогістю та лікування хвороб?

Що ж, ми витрачаємо набагато більше (трильйони) просто так, на мільйони різних речей.

Просто подумайте про те, скільки кіноіндустрія витрачає на створення фільмів. Багато з них вже зараз коштують більше 300 мільйонів доларів. Бюджет «Марсіанина» був 108 мільйонів. Місія Mars Semi-direct, дуже низькобюджетна місія з участю людей на Марс, обійшлася б у 55 мільярдів доларів.

Але Ілон Маск каже, що може побудувати марсіанську ракету за 10 мільярдів доларів. Можна навіть збільшити цю суму до 20 мільярдів, включивши вартість інших можливих речей. Так, вона може коштувати і більше, але давайте просто приймемо це число. Це вартість 66 фільмів з бюджетом у 300 мільйонів кожен. Чи варто це того?

Очевидно, завдання зробити людство багатопланетним видом все ще доцільна з наукової та економічної точок зору, тому у нас повинні бути інші причини не робити цього.

Ми можемо сказати, що майбутнє людей нерозривно пов’язане з космосом, оскільки Сонце вигорить і знищить все життя на Землі через 3-4 мільярди років.

Але це буде так далеко в майбутньому, що наші шанси закінчити існування до цього куди вище.

Не будемо сперечатись, поїздка і створення марсіанської бази поліпшить наші технології і, можливо, навіть призведе до наукових проривів. Але ми не хочемо на Марс з інших причин.

Ми могли б піти на це, навіть якби не було ніяких технологічних переваг. Адже Там навіть життя немає.

Ми робимо багато дорогих речей без особливої причини. Економіка — це всього лише інструмент для досягнення наших цілей, і всі вони виключно психологічні.

Наприклад, ми хочемо заробляти гроші не заради грошей, а заради позитивних емоцій, включаючи безпеку, незалежність, свободу дій, а не просто заради товарів, які ми можемо придбати.

У 60-х роках минулого століття США і СРСР витратили мільярди на гонку за Місяць, просто намагаючись продемонструвати світу кращу політичну систему.

Маск наполягає на тому, що ми зобов’язані стати багатопланетним видом, щоб раціоналізувати свої прагнення, які він не побачать за свого життя (якщо не почне вкладати в дослідження безсмертя).

Іноді він зізнається, що справжня мета в тому, щоб робити надихаючі речі. Він має на увазі історичні події. Він шукає своє місце в історії, намагаючись заслужити власне безсмертя. І в цьому немає нічого поганого. Саме такі люди, як він, вивели нас із печер кам’яного століття, оскільки більшість з нас не зробили і не зроблять нічого дійсно важливого протягом всього нашого життя.

Ми хочемо побувати на Марсі, тому що це змусить нас пишатись тим, що ми люди, як ніщо інше. І тому хочемо дістатись до Марса раніше, ніж до будь-якого астероїда, навіть якщо на астероїді більше цінних мінералів.

Звичайно, якщо почекати ще 50 років, можна зробити це за менші гроші і з меншими ризиками, але навіщо віддавати всю славу нашим дітям і онукам?

Раз вже наші батьки і діди втратили свою можливість, ми можемо це зробити. І якщо я кажу «ми», це не означає, що я зіграю яку-небудь роль у цій подорожі. Так люди говорять про спортивні успіхи: вони ніколи не кажуть, що їх клуб або країна перемогли — вони кажуть «ми перемогли».

Саме це колективне привласнення успіхів інших людей надає таке велике психологічне значення подіям, які насправді практично не мають відношення до нашого життя (принаймні в короткостроковій перспективі), на зразок того ж відвідування Марса.

Всі ми зіграємо роль у цьому історичному досягнені для людства. Неважливо, буде це США, Китай, Мадагаскар чи окрема людина. Ми вирушимо на Марс з психологічних причин, тому що в цьому сенс життя.

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: