NVIDIA і Paccar зайнялись розробкою безпілотної вантажівки
24 Березня , 2017
Virtual Singapore – віртуальний полігон, на якому містобудівники можуть обкатувати нові ідеї
24 Березня , 2017

Вчені вважають, що підвищення точності вимірювання часу може призвести до появи деформацій простору

Група дослідників з Віденського університету висунула теоретичне припущення, яке може здатись необізнаним людям повним абсурдом. Ці вчені вважають, що збільшення точності виміру часу призводить до появи локальних деформацій простору в місці, де проводяться ці вимірювання. І це, в свою чергу, призводить до того, що час в цій ділянці простору, час почне йти трохи повільніше.
Якщо опустити “математичні нетрі” теорій, то пояснення даному феномену звучить досить просто. В даному випадку працює комбінація принципу еквівалентності маси і енергії Альберта Ейнштейна і принципу невизначеності Хайзенберга. Збільшення точності (зниження невизначеності) вимірювання часу збільшує невизначеність енергії в точці проведення вимірювань. Так як маса і енергія є взаємозамінними поняттями, все це еквівалентно виникненню додаткової “віртуальної” маси.
Оскільки маса в точці вимірювання збільшується, збільшується і створювана нею гравітація, наслідком чого є гравітаційне уповільнення часу, ефект, який вже має в реальності відчутний вплив на роботу супутників системи глобального позиціонування GPS.
Але не варто засмучуватись. Те, що ви недавно придбали або плануєте придбати більш точний годинник, не стане причиною вашого запізнення на роботу. Вплив всіх описаних вище ефектів і явищ ще неможливо зареєструвати за допомогою, навіть, найдосконаліших сучасних наукових інструментів. Найбільш точні атомні годинники мають точність порядку 3×10^-18. Вимірювання часу з такою точністю виробляє додаткову “віртуальну” масу, рівну одній десятимільйонній частці від маси протона. І вже на відстані одного-двох діаметрів атомного ядра вплив ефекту уповільнення часу можна співвіднести з тривалістю життя людини порівняно з терміном існування Всесвіту. Тобто з приводу прояву цих ефектів в реальному світі можна не хвилюватись.
Однак, точність виміру часу атомними годинами продовжує неухильно збільшуватись. “На горизонті” вже почали з’являтись оптичний атомний годинник і годинник з оптичними ґратами, точність роботи яких на чотири порядки перевищує точність звичайних атомних годиників. І якщо точність вимірювання часу збільшиться до 10^-27, що з урахуванням нинішніх темпів, може статись через 15-20 років, то невизначеність маси досягне значення 7×10^11 електронвольт (приблизно 350 мас протона). При цьому, на відстані 10^-10 метра (10 нанометрів) від точки вимірювання декогеренції часу може скласти близько двох хвилин. І такий ефект вже можна буде виявити за допомогою високоточного наукового обладнання.
“Наші дослідження вказують іншим вченим деякі особливості природи часу. І в своїх експериментах, незалежно від їх масштабу, скоро вони будуть вимушені приймати до уваги, як деякі аспекти квантової механіки, так і Загальної теорії відносності Альберта Ейнштейна” – пишуть вчені.

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: