Космічний апарат NASA мало не зіштовхнувся з одним із супутників Марса
12 Березня , 2017
Китайський підводний планер поставив новий світовий рекорд по глибині занурення
12 Березня , 2017

Вченим вдалося втратити єдиний на сьогоднішній день зразок металевого водню

Не так давно ми розповідали нашим читачам про групу вчених з Гарвардського університету, яким вперше за всю історію науки вдалося отримати крихітний зразок водню, що перебуває у металевому стані. Цей зразок зберігався при температурі 80 градусів Кельвіна при неймовірно високому тиску, будучи затиснутим між двома наконечниками спеціальних ковадл з синтетичного алмазу. І під час чергового експерименту, проведеного 11 лютого цього року, одне з ковадл повністю зруйнувалось, що призвело до втрати дорогоцінного зразка.
Цілком можливо, що як тільки діючий на зразок тиск зник, водень перейшов в газоподібну форму і випарувався. Однак, теорія говорить про те, що металевий водень повинен бути стабільною речовиною, і є чимала ймовірність того, що зразок, товщиною 1.5 мікрометра і діаметром до 10 мікрометрів, знаходиться десь серед алмазного “пилу”, в який перетворилось одне з ковадл.
Так що ж сталося з зразком металевого водню насправді? Під час процесу отримання зразка водню вчені спостерігали зміну кольору речовини від прозорого до темного, а потім і до блискучого металевого. Після цього були проведені перші експерименти, в ході яких була виміряна відбивна здатність речовини, яка виявилася високою і відповідала металевому стану водню.
Використовуючи світло мікропотужного червоного лазера, вчені виміряли тиск між алмазними ковадлами, який знаходився в межах від 469 до 495 ГПа, в чотири мільйони разів більше, ніж атмосферний тиск на рівні моря і в 20 разів більше теоретичного значення тиску, при якому водень повинен переходити в металеву форму.
Побоюючись за збереження зразка, вчені не ризикнули зробити вимірювання розмірів зразка металевого водню, вимірювання електропровідності та інших характеристик цієї речовини. Все це повинно було бути зроблено в стінах Національної лабораторії Аргонна (Argonne National Laboratory) в Чикаго, де є всі необхідні для цього умови та обладнання, включаючи і сінхротронний прискорювач частинок.
Але буквально перед відсиланням зразка в Чикаго вчені ще раз вирішили перевірити тиск за допомогою мікропотужного лазера. Саме в цей момент доля зіграла з вченими жорстокий жарт, як тільки лазер було увімнено, одне з ковадл буквально вибухнуло, перетворившись в тонкий алмазний пил. “Подібні випадки вже траплялися в історії, але ми думали, що ми застраховані від такої неприємності”, – пишуть учені, – “Ми проводили подібні дослідження раніше, але, вірогідно, за минулий час у системі щось змінилося кардинальним чином. Цілком ймовірно, що саме атоми водню, що проникли крізь кристалічну решітку алмазу, і стали причиною виникнення дефектів, що призвели до фатальних для зразка наслідків”.
Однак, у вчених вже є працююча технологія одержання зразків металевого водню. “Трохи згодом ми знову отримаємо можливість створити зразки металевого водню і досконально дослідити цей матеріал” – пишуть дослідники, – “І якщо наші експерименти підтвердять теорію, то людство отримає в своє розпорядження новий матеріал, що володіє масою найрізноманітніших і дивовижних параметрів”.

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: